In english
Skyltar ny ledning

Svenska Kraftnät och det norska stamnätsföretaget Statnett bygger för närvarande en ny 400kV ledning mellan Järpströmmen i Jämtland och Nea i Norge. Ledningen byggs för att förstärka det nordiska stamnätet.

Det säkra valet - turnén fortsätter

Efter vårens uppskattade utbildnings- och temadag "Det säkra valet" fortsätter Nexans, Ragnar Stålskog AB, Ensto, Wavin, Hellerman Tyton och Hammarprodukter turnén.

E-nummer

Alla tecken i kombinationsskyltsystemen har nu fått egna E-nummer.

Produkter/Fågelskydd

Firefly

Väl synliga ”fågelskrämmor” som skyddar och förhindrar fåglarna från att kollidera med

ledningsstolpar, luftledningar, radio och telemaster, stagvajrar mm. Firefly är en ”fågelskrämma”, framtagen i samarbete med ornitologer. Rörelse, reflex och efterlysande material gör fåglarna uppmärksamma på hinder även vid mörker och dimma. Med ett monteringsverktyg på isolerstång kan Firefly sättas upp från marken och vid behov flyttas, utan att strömmen behöver brytas. Firefly finns med fästen för både väggmontage och lina.

Spillkråkan är ett väl utprovat hackspettskydd mot skador på ledningsstolpar och träbyggnader. Likheten med en verklig fågel får artfränder att undvika platsen då den uppfattas som ett upptaget revir. Hackspettskyddet är utskuret ur 1,5 mm aluminiumplåt och dubbelsidigt tryckt i fyra färger.


Fågelsnurran
E0668347
Fågelavvisare Firefly för linmontage
E0668346
E0668346
Fågelavvisare Firefly för väggmontage
Birdmark Afterglow
E0668338
Birdmark Afterglow
E0668230
E0668230
Hackspett-skydd
E0668330
E0668330
Monteringsverktyg KL70